• Yumurta bir tek bizde aklanmadı

TBMM'DE, yumurta üreticilerinin sorunları için Meclis araştırması açıldı. Şimdi 13 milletvekilinden oluşacak bir komisyon, dert dinleyip rapor hazırlayacak. Meclis Tarım Komisyonu Başkanı DSP Konya Milletvekili Turan Bilge'nin araştırması ise ABD'de 300, iskandinav ülkelerinde de kişi başınayılda 370 adet yumurta tüketildiğini ortaya koyuyor. Bilge "Yumurtada hastalık yapıcı kolesterol yok. Ama bizim doktorlarımız bu durumu gozardı edip, vatandaşın yumurta yemesini engelliyor" diyor. Bilge'ye göre yumurta tüm dünyada beraat etti. Bizde ise hâlâ sanık...

 

• Göze dişe yumurta

ANKARA-Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyatbetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Doç. Rakıcıoğlu, yumurtanın A,D,E vitaminleri İle B grubu vitaminlerinin önemli kaynağını oluşturduğunu belirterek, şunlan kaydetti: "Yumurtanın şansında bulunan A vilamini gözün iyi görmesi, kemik gelişimi ve sağlıklı dişler için gereklidir. Vücut hücrelerinin gelişmesine yardım eder. Solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasını ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar. Yumurta D vitamini açısından da çok zengindir. Çocuklar güneş ışınlarından yelerince yararlanırsa ve yumurta tüketirlerse D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozuklukları oluşmaz" Yumurtanın E vitamini bakımından da zengin olduğunu vurgulayan Rakıcıoğlu, "Oksidas-yonu önleyici etkisi bakımından vücudumuzu zararlı maddelere karşı korur. B2 vitamini açısından zengin olan yumurta deri ve göz sağlığı için de gereklidir" diye konuştu.

 

• Kalp dostu yumurta

LONDRA - Bir ingiliz firması, yeni ürettiği yumurtanın kalp damarırındaki tıkanmaları ve dolayısıyla kalp krizlerini önlediği iddiasında. Colombus adlı tavukçuluk firması, söz konusu yumurtanın tamamen doğal ve zenginleştirilmiş besinlerle beslenen tavuklardan alındığını vurgularken içlerinde yağ asitleri ve temel besinlerin bol miktarda bulunduğunu bildirdi. Dr. Fabien DeMeester ve ekibinin üç yıllık çalışmasıyla üretilen yumurtadan günde iki üç adet yenilmesi halinde yağlardan kaynaklanan kalp rahatsızlıklarının meydana gelmesinin önlenebileceği ve varolanların tedavilerinin de kolaylaşacağı kaydediliyor.

 

Yumurta kolesterole yol açmıyor

ABD'DE 100 bin kadın ve erkek hasta üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, yumurta tüketiminin yüksek kolesterole yol açmadığı ortaya çıktı. Araştırmayı yürüten Donald McNamara, yumurtanın yüksek kolesterole neden olmadığı gibi, her gün bir adet yumurta tüketiminin sağlık için yararlı olduğunu söylüyor. Araştırmaya göre, fazla miktarda doymuş yağ oranına sahip olan kırmızı et ve süt ürünleri yumurtaya oranla daha fazla kolesterole yol açıyor. Yüksek kolesterol sahibi hastalara yumurtadan uzak durmaları tavsiye edilse de, McNamara'nın araştırması bu yaygın kanıyı çürütüyor. Şimdiye kadar yumurtanın yüksek kolesterol yarattığını ve kalp hastalıklarına zararlı olup olmadığını araştıran ciddi bir çalışma yapılmadığını belirten McNamara, Japonya'da az sayıda kalp hastalığı olmasının sebebini, en çok yumurta tüketen ülke olmasına bağlıyor. La Republica.

 

• Kalp için doğrular

Ünlü kalp Cerrahı Prof. Bernard'ın Türk asistanı kalple ilgili yanlış bilgilerimizi açıkladı. Sanıldığının aksine çok yumurta yiyenler daha az kalp krizi geçiriyor

İlk kalp naklini gerçekleştiren dünyaca ünlü cerrah Prof. Dr. Christian Barnard'm yanında 2 yıl çalışan Türk profesör Kardiyolog Dr. Canan Karatay, kalp hastalıklarına yol açtığı öne sürülen yanlışları anlattı. Prof. Karatay şu noktalara dikkat çekti:
KOLESTEROL Yumurta kandaki kolesterolü yükseltiyor diye yıllarca boşuna suçlandı.
Araştırmalar kolesterolü yüksek gıdaları yemekle kanda kolesterolün yükselmediğini gösterdi. Yumurtadaki kolesterol direk kana geçmiyor. Hatta çok yumurta yiyenler, yemeyenlere göre daha az kalp krizi geçiriyor. Herkes günde bir yumurta yemeli, çünkü
sarısında aminoasit var. Bu madde büyüme için gerekli.
• KIRMIZI ET Doğal besinlerle beslenen hayvanların eti zararlı değil. Suni, hormonlu yemler verilen hayvanların eti tehlikeli.
• İŞLENMİŞ GIDA Bunların hepsi tehlikeli yağlar içeriyor. Örneğin margarin katılaştırırken ortaya çıkan 'transfats' denen yağlar zehir etkisi yaratıyor. 'Transfats' kalp krizi nedeni olmasının yanı sıra kanserojen ve yaşlılık nedeni. Süt tozu da bunlardan biri.
• SiGARA DUMANI Zehir etkisi olan 3 tür sigara dumanı var. En zararlısı tablada kendi kendine yanarak tüten sigara dumanı. Bu duman filtreden geçmediği için daha çok katran ihtiva ediyor ve çevredeki herkese zarar veriyor. Kişinin içine çektiği dumandan daha çok kanser yapıcı özelliği var.
• ZEYTİNYAĞI Çiğ yenmeli. Kızartmada yapısı bozuluyor, tehlikeli yağ haline geliyor. Bu yağlar tüm hazır gıdalarda var. Kötü kolesterol LDL'yi yükseltiyor. Yeşil sebzeler ve meyveler bu yağların kötü etkisini azaltıyor.
• ŞARAP iyi huylu kolesterol dediğimiz HDL'yi yükseltiyor.
• KURUYEMiŞ Ceviz, fındık, fıstık çok yararlı. Zeytinyağı, zeytin ve balığın yanısıra ceviz ve fındıkta kalbi koruyucu Omega3 yağ asitleri var.
• EGZERSİZ En iyisi haftada 4 gün 20 dakika yürüyüş. Spor yerine dans edilebilir, ip atlanabilir.

     

 

 
 
     
 
Gıda Yumurta Tavukculuk İşletmeleri Tic ve San.A.Ş. Tel : 0.232.489 26 85-86 Çiftlik : 0.232.878 19 38 877 03 20-21